subject ελληνική κυβέρνηση ελληνική κυβέρνηση Google ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Περίπου …

본문

ενοικιαση ιατρειου βολος - https://bee-iolkos.gr/ATHENS-0000000339-enikiasi-iatriou-volos.html; ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Από τους 25.000 που θα έχουν μπει ενοικιαση κεντρο βολος σε καθεστώς διαθεσιμότητας μέχρι τις αρχές του χρόνου – Το... χρονοδιάγραμμα των απολύσεων – Ο συνολικός αριθμός των απολύσεων ενοικιαση διαμερισματοσ βολος θα συμπληρωθεί από υπαλλήλους ενοικιαση ενοικιαση γραφειου βολος χρυση ευκαιρια ιατρειου βολος σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ του δημόσιου τομέα και στους ΟΤΑ..."

Περίπου 3.000 «διαθέσιμοι» υπάλληλοι θα απολυθούν ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ
<script></script>

Από τους 25.000 που θα έχουν μπει σε καθεστώς διαθεσιμότητας μέχρι τις αρχές του χρόνου – Το... χρονοδιάγραμμα των απολύσεων – Ο συνολικός αριθμός των απολύσεων θα συμπληρωθεί από υπαλλήλους σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις του δημόσιου τομέα και στους ΟΤΑ

Περισσότεροι από το 1/4 των 15000 απολύσεων θα προέλθει από τους 25000 που έχουν μπει σε Διαθεσιμότητα, σύμφωνα με υψηλόβαθμους παράγοντες του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης. Οι υπάλληλοι της Διαθεσιμότητας μέσα σε οχτώ μήνες αν δεν έχουν προσληφθεί τότε θα οδηγηθούν σε αναγκαστική αποχώρηση και αυτό θα γίνει «σε αρκετές περιπτώσεις», σύμφωνα με την ίδια πηγή.



Οι πρώτες διαθεσιμότητες ξεκίνησαν από το καλοκαίρι και μέχρι τις αρχές του χρόνου πρόκειται να έχουν φτάσει στον αριθμό των 25000, όπως έχει συμφωνήσει η ελληνική κυβέρνηση με την τρόικα. Η μη επιστροφή ορισμένων εξ αυτών στο δημόσιο θα προστεθεί στους τριμηνιαίους στόχους της κυβέρνησης, ώστε να συμπληρωθούν οι 15000 έως το τέλος του επόμενου χρόνου.



Συγκεκριμένα το οχτάμηνο των πρώτων «διαθέσιμων» υπαλλήλων τελειώνει τον Μάρτιο του 2014, οπότε και θα γίνει η αποτίμηση του πρώτου τριμήνου της χρονιάς. Με βάση όσα έχουν γίνει γνωστά μέχρι τώρα, ο στόχος για το πρώτο τρίμηνο του 2014 είναι 1000 απολύσεις. Για το δεύτερο τρίμηνο, δηλαδή έως το τέλος Ιουνίου, θα πρέπει να έχουν γίνει 4000 απολύσεις, το τρίτο τρίμηνο άλλες 5000 και το τελευταίο τρίμηνο, 1000 υπάλληλοι θα πρέπει να έχουν απολυθεί.





Πέραν αυτού ο αριθμός των 15000 θα συμπληρωθεί από υπαλλήλους που εργάζονται σε μεσαίες και μικρές επιχειρήσεις του δημόσιου τομέα, καθώς και σε νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Ήδη εδώ και δέκα μέρες ο πρωθυπουργός κ. Αντώνης Σαμαράς έχει αναλάβει να επιταχύνει τις διαδικασίες αποστολής στοιχείων εκ μέρους των υπουργείων, τα οποία θα αφορούν προτάσεις τους για «λουκέτα» και συγχωνεύσεις οργανισμών.



Όπως υπογράμμιζε υψηλόβαθμος παράγοντας του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης μετά τη συνάντηση του κ. Κυριάκου Μητσοτάκη με την τρόικα την προηγούμενη εβδομάδα, υπάρχουν υπουργεία που ακόμα δεν έχουν αποστείλει αυτά τα στοιχεία. Έτσι έχει προγραμματιστεί γι’ αυτή την εβδομάδα Κυβερνητικό Συμβούλιο Διοικητικής Μεταρρύθμισης στο Μέγαρο Μαξίμου, όπου θα συζητηθεί αναλυτικά το θέμα των οργανισμών. Πρόκειται για ένα ζήτημα για το οποίο αρκετοί υπουργοί κωλυσιεργούν εδώ και μήνες. Μάλιστα επί υπουργίας του κ. Μανιτάκη το θέμα το είχε αναλάβει ο υπουργός Επικρατείας κ. Δημήτρης Σταμάτης, ο οποίος είχε διαμορφώσει μια πρώτη λίστα δημόσιων οργανισμών που θα κλείσουν.



Ενδεικτικά, μέχρι στιγμής, αρκετά αθλητικά κέντρα σε όλη την Ελλάδα πρόκειται να κλείσουν και με την παράλληλη απόλυση εκατοντάδων υπαλλήλων που εργάζονται σε αυτά.



Παρά τις «γκρίνιες» μέσα στην κυβέρνηση για τις καθυστερήσεις, σε σχέση με τα προαπαιτούμενα για την επόμενη δόση, το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα, καθώς η εικόνα που δόθηκε από συνεργάτες του κ. Μητσοτάκη αναφορικά με το ραντεβού με την τρόικα, ήταν θετική για το θέμα αυτό.



Πάντως, την προηγούμενη εβδομάδα ο κ. Μητσοτάκης σε συνέντευξή του στον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΙ επέμεινε πως οι 15.000 δημόσιοι υπάλληλοι που θα απολυθούν, θα αντικατασταθούν με άλλους 15.000, οι οποίοι θα προσληφθούν με διαδικασίες ΑΣΕΠ.
ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ επιτέθηκαν στον Πρ.Παυλόπουλο

Μπουκάλια με νερό εκσφενδόνισαν διαδηλωτές εναντίον του πρώην υπουργού Εσωτερικών - Ο κ. Παυλόπουλος βρισκόταν στη συμβολή της λεωφόρου Βασιλίσσης Σοφίας με την οδό Μέρλιν

Στόχος των εργαζομένων στην μεταλλευτική βιομηχανία ΛΑΡΚΟ έγινε ο πρώην υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος.



Οι εργαζόμενοι στη ΛΑΡΚΟ διαδήλωναν έξω από τη Βουλή και όταν εντόπισαν τον κ. Παυλόπουλο επιτέθηκαν εναντίον του καθυβρίζοντας τον με σκαιούς χαρακτηρισμούς. Ορισμένοι μάλιστα εκσφενδόνισαν εναντίον του μπουκάλια με νερό.



































ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν " ενοικιαση στουντιο βολος ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ
  • 페이스북으로 보내기
  • 트위터로 보내기
  • 구글플러스로 보내기
  • 블로그 보내기
  • 텔레그램 보내기

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

이전글 다음글