subject κοινωνία κοινωνία κοινωνία ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ «Ούτε επανάσταση ούτε εναλ…

본문

ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Τη βεβαιότητα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα βρεθεί σύντομα στη διακυβέρνηση της χώρας εκφράζει σε συνέντευξή του στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία ο βουλευτής......

«Ούτε επανάσταση ούτε εναλλαγή. Κράτος θα γίνουμε» ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Τατσόπουλος: βολος διαμερισματα αγορα Ο ΣΥΡΙΖΑ θα κάνει αυτό που έκανε το ΠΑΣΟΚ το ’81, χωρίς τα μειονεκτήματά του…




Τη βεβαιότητα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα βρεθεί σύντομα γκαρσονιερα προσ πωληση βολος στη διαμέρισμα για ενοικίαση βολος δια κυβέρνηση της χώρας εκφράζει σε συνέντευξή του στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία ο βουλευτής Πέτρος Τατσόπουλος, διαμερισμα ενοικιαση βολος ο οποίος μιλά διαμέρισμα προσ πωληση βολος για κεντροαριστερή κυβέρνηση, διαμερισματαKiaKiaristera.gr/">ΔΗΜΑΡ και το ΠΑΣΟΚ.



Προειδοποιεί επίσης ότι δεν πρέπει να οδηγεί το κόμμα ο λαϊκισμός γιατί «όταν θα γίνουμε κυβέρνηση θα μας καταπιεί αμάσητους».



Ο Πέτρος Τατσόπουλος τονίζει πως η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ δεν θα είναι μια απλή εναλλαγή ούτε και επανάσταση αλλά «μια σοβαρή μετατόπιση, μια στροφή για την κοινωνία αλλά εντός της ΕΕ και του ευρώ. Στην αρχή θα είναι απότομη, αλλά νομίζω πως τελικά ο ΣΥΡΙΖΑ θα μετεξελιχθεί σε μια σοβαρή εναλλακτική πρόταση εξουσίας, εντός της Ε.Ε. και του ευρώ. Θα είναι μια λύση στο αδιέξοδο της ίδιας της Ε.Ε. στο ελληνικό πρόβλημα».



Αναφέρει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ «θα γίνει το κράτος, θα το εκφράσει» και συμπληρώνει: «θα κάνει αυτό που έκανε το ΠΑΣΟΚ του 1981, χωρίς όμως τα μειονεκτήματα του, ελπίζω».



Ο Π. Τατσόπουλος ασκεί έντονη κριτική στον Π. Καμμένο, με αφορμή ερώτηση περί λαϊκισμού. «Βλεπεις έναν πολιτικό, ας πούμε τον Καμμένο, που υιοθετεί οτιδήποτε κυκλοφορεί έξω στην πιάτσα, ακόμη και αν είναι δεισιδαιμονία ή αφέλεια. Υιοθετεί δηλαδή όλο το πακέτο, όχι κάποιες πλευρές του. Άκριτα. Για να κολακέψει και να υφαρπάξει τη λαϊκή εύνοια. Αυτό το αποστρέφομαι. Διότι τελικά είναι και εναντίον του λαού, αφού τον χειραγωγεί, για να μην πω τον εκμαυλίζει».



Σχετικά με το θέμα που προέκυψε με το ΣΥΡΙΖΑ, τη δυσαρέσκεια που εξέφρασαν στελέχη του κόμματος σε βάρος του έπειτα από μία σειρά δηλώσεων, ο Π. Τατσόπουλος αναφέρει: «Εμένα με κάλυψε ο Τσίπρας. Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα διαγραφής. Αλλά είπα πως δεν είναι δυνατόν η «Αυγή» να με βρίζει κατ' αυτόν τον τρόπο. Να λέει ο διευθυντής της ότι είμαι γελωτοποιός και χρυσαυγίτης και βιζιτού... ». «Νομίζω πρέπει να καταλάβουμε ότι όταν η πολιτική έχει τόσο πολύ οξυνθεί, όταν είσαι δηλαδή σε πόλεμο, πρέπει να η χάνεις την ευθυκρισία σου. Να είσαι ψύχραιμος», συμπληρώνει.



Ερωτηθείς αν θέλει τους αποστάτες του ΠΑΣΟΚ ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ απαντά: «Μα νομίζω δεν μας θέλουν αυτοί. Ούτε ο Καμμένος μας θέλει. Τελικώς η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ θα είναι κεντροαριKiaKiaristera.gr/">ΔΗΜΑΡ και με ό,τι ΠΑΣΟΚ διασωθεί ίσως», ενώ χαριτολογώντας, αναφέρει ότι «το ΠΑΣΟΚ είναι σαν το συμπλήρωμα διατροφής».








ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Αντ. Σαμαράς: «Συγγνώμη, δήμαρχε, που έφτασα πριν από σένα!»

Αιφνιδιαστική εμφάνιση του Πρωθυπουργού στο δείπνο Μιχελάκη - δημάρχων σε ταβέρνα της Κηφισιάς

Σε ιδιαιτέρως φιλικό κλίμα δείπνησαν το βράδυ της Δευτέρας, στη γνωστή ταβέρνα της Κηφισιάς, «Τηλέμαχος», ο πρωθυπουργός, Αντώνης Σαμαράς, ο υπουργός Εσωτερικών, Γιάννης Μιχελάκης και δήμαρχοι της Αττικής, που εκλέγονται στη Β' Αθηνών.



Ο πρωθυπουργός, αλλά και ο υπουργός Εσωτερικών, άκουσαν τις απόψεις των δημάρχων για το νομοσχέδιο που προωθεί η κυβέρνηση και προβλέπει τις αλλαγές στον τρόπο εκλογής δημάρχων και δημοτικών συμβούλων στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Μαΐου 2014, ενώ ενημερώθηκαν και για τα θέματα που απασχολούν την Τοπική Αυτοδιοίκηση.

 

Η είδηση ωστόσο είναι ότι οι δήμαρχοι δεν είχαν ενημερωθεί για την παρουσία του Πρωθυπουργού, καθώς εκείνος εμφανίστηκε αιφνιδιαστικά στην ταβέρνα στις 10 το βράδυ.



Κάποιοι από τους δημάρχους μάλιστα είχαν αποφασίσει να μην παραστούν, προφανώς επειδή θεώρησαν ότι η προγραμματισμένη συνάντησή τους με τον υπουργό Εσωτερικών, κ. Γιάννη Μιχελάκη, θα ήταν υπόθεση ρουτίνας.



Ο πρωθυπουργός, ωστόσο, είχε διαφορετική άποψη και έδωσε κανονικά το «παρών», προκαλώντας... πανικό στους απόντες.



Αμέσως, σήμανε συναγερμός και όσοι απουσίαζαν σχεδόν... τσακίστηκαν για να ανέβουν στην Κηφισιά, με απόκλιση από μισή μέχρι μία ώρα, ανάλογα με την περιοχή που βρισκόταν ο καθένας.



Ο κ. Σαμαράς δεν άφησε να περάσει απαρατήρητη η απουσία τους και, απευθυνόμενος σε έναν εξ αυτών, του είπε: «Συγγνώμη, δήμαρχε, που έφτασα πριν από σένα».



Τότε, ο κ. Μιχελάκης πήρε το λόγο και, απευθυνόμενος προς τους παρευρισκόμενους, πρόσθεσε χαριτολογώντας: «Αν ταξιδέψεις με τον πρωθυπουργό, για να τον προλάβεις, πρέπει να φύγεις με την προηγούμενη πτή κόμμακόμματα»

Άσκησε δριμεία επίθεση σε Σαμαρά και Βενιζέλο, ενώ ξεκαθάρισε ότι κόμμακόμματα



Απέκλεισε κόμμακόμματα ο Πάνος Καμμένος στη συνέντευξη τύπου που παραχώρησε σήμερα στη ΔΕΘ. «Δεν υπάρχει καμιά πιθ κόμμακόμματα», δήλωσε ο Πρόεδρος των Ανεξάρτητων Ελλήνων Πάνος Καμμένος, ενώ σε ερώτηση τι θα πράξει αν έχει να επιλέξει ανάμεσα στον κ. Σαμαρά και στον κ. Τσίπρα δεν απάντησε, λέγοντας «είναι σαν να μου λέτε να παντρευτώ με το στανιό την άλλη εβδομάδα έναν από τους δυο».



Ως προς τα σενάρια εκλογών, σημείωσε ότι είναι πολύ πιθανό σε ενδεχόμενες εκλογές να δημιουργηθεί κυβέρνηση μεγάλου συνασπισμού, απορρ
  • 페이스북으로 보내기
  • 트위터로 보내기
  • 구글플러스로 보내기
  • 블로그 보내기
  • 텔레그램 보내기

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

이전글 다음글