subject Formula 1 ποδήλατο μέλλον Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ Γουέμπερ: Φεύ…

본문

Μπραζιλιάνικο Καρύδι Βόλος Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ Φουντουκοκρέμα Κόκκινο Πιπέρι Βόλος Σοκολάτα Μέλι Βόλος ΚΑΡΠΩΝ Ο 37χρονος Αυστραλός πιλότος αποχώρησε από τη F1, Μαύρο Τσάι Βόλος όντας σε κορυφαία κατάσταση ακόμη μετά από 215 εκκινήσεις στις οποίες πέτυχε 9 Πάπρικα (μπαχαρικό) Γλυκιά Βόλος νίκες, Μαύρο Τσάι Βόλος εκκίνησε Μπαχαρικά Βόλος 13 Μιξ Καρπών με Φρούτα Βόλος φορές Καγιέν (μπαχαρικό) Βόλος από την pole position και ανέβηκε 42 φορές στο βάθρο. Επίσης 19 φορές σημείωσε τον ταχύτερο γύρο..."

Γουέμπερ: Φεύγω τη σωστή στιγμή! Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ
<script></script>

Ο 37χρονος Αυστραλός πιλότος αποχώρησε από τη F1, όντας σε κορυφαία κατάσταση ακόμη μετά από 215 εκκινήσεις στις οποίες πέτυχε 9 νίκες, εκκίνησε 13 φορές από την pole position και ανέβηκε 42 φορές στο βάθρο. Επίσης 19 φορές σημείωσε τον ταχύτερο γύρο στον αγώνα.

Η καριέρα του Γουέμπερ στη F1 ξεκίνησε πριν από 12 χρόνια, το 2002 στη Minardi.

Πριν βρεθεί στη F1, είχε αγωνιστεί επίσης στη F3000 στη F3 Masters και σε πιο μικρές κατηγορίες. Σε καμία περίπτωση δεν αναδείχθηκε πρωταθλητής.



Στη F1, o Γουέμπερ αγωνίστηκε για λογαριασμό της Jaguar (2003 – 2004) της BMW Williams (2005) της Williams (2006) και εν συνεχεία πήγε στην νεοσύστατη τότε Red Bull που προέκυψε από την εξαγορά της Jaguar. Η πρώτη του νίκη ήρθε το 2009 στο Γερμανικό GP εκκινώντας από την pole. Ο Γουέμπερ λίγους μήνες πριν είχε σπάσει το πόδι του σε ατύχημα με το ποδήλατο.

Έδωσε αγώνα δρόμου για να επιστρέψει έγκαιρα για το 2009 και δικαιώθηκε. Το 2010 θα μπορούσε να στεφθεί πρωταθλητής αλλά ένα ακόμη ατύχημα στον ώμο του στέρησε αυτή τη δυνατότητα. Ο Αυστραλός βρέθηκε εκτός αγώνα στην Κορέα ενώ ήταν επικεφαλής γιατί πονούσε και στο Άμπου Ντάμπι στο μεγάλο τελικό δε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.  



Από τις δύσκολες στιγμές στην καριέρα του ήταν η απογείωση στη Βαλένθια όταν ακούμπησε την Caterham του Κοβαλάινεν του 2010, η επαφή του με το Φέτελ στην Κωνσταντινούπολη την ίδια χρονιά αλλά και η κόντρα στο Σίλβερστον με την ομάδα για την αεροτομή το 2011. Τότε οι άνθρωποι της Red Bull είχαν βγάλει τη νέα αεροτομή από το μονοθέσιο του Γουέμπερ και την είχαν βάλει σ’ αυτό του Φέτελ, ο Γερμανός είχε σπάσει τη δικιά του στις δοκιμές. Ο Γουέμπερ κέρδισε τον αγώνα και στο φινάλε στο team radio απάντησε στα συγχαρητήρια του Χόρνερ: «Δεν τα πήγα άσχημα για Νο 2 οδηγός».







Χτες στο Ιντερλάγος ο Γουέμπερ ήταν εμφανώς συγκινημένος
, έβγαλε το κράνος του επιστρέφοντας στα πιτ μια εικόνα ασυνήθιστη για τη F1 και μετέπειτα τόνισε: «Ήταν ωραίο που έβγαλα το κράνος για τον τελευταίο μου γύρο με μονοθέσιο F1. Σε αυτό το σπορ, δεν είναι πάντα εφικτό να δίνεις προσωπικό χαρακτήρα σε κάποια πράγματα. Φοράμε συνέχεια τα κράνη, ο κόσμος δεν συνηθίζει να βλέπει τέτοιες εικόνες. Χάρηκα που μπορούσα να βλέπω τους κριτές και τους θεατές. Ήταν μία όμορφη εμπειρία. Άκουσα πολλούς ήχους που δεν ακούμε συνήθως. Το δύσκολο για μένα σήμερα, ήταν να μπω στο μονοθέσιο για τελευταία φορά. Ήμουν συγκινημένος για να είμαι ειλικρινής. Η στιγμή που έβαλα το κράνος και μπήκα στο μονοθέσιο ήταν συναισθηματικά φορτισμένη. Μου άρεσε η εικόνα όταν πέρασα τη γραμμή του τερματισμού και οι μηχανικοί μου κρέμονταν στο pit wall. O Χόρνερ μου είπε από τον ασύρματο να απολαύσω τον τελευταίο μου γύρο στη Formula 1 και το έκανα. Κινήθηκα όσο πιο αργά μπορούσα! Ήταν μία ξεχωριστή ημέρα. Ο Σεμπάστιαν κι εγώ είχαμε κατά καιρούς τις αντιπαραθέσεις μας. Με τον Φερνάντο Αλόνσο ήταν ευκολότερο να έχουμε καλή σχέση, καθώς είναι σε άλλη ομάδα. Όμως το να τερματίζω στο βάθρο, με αυτούς τους δύο, που είναι οι σημαντικότεροι οδηγοί αυτής της γενιάς, είναι ξεχωριστό. Μονομάχησα πολλές φορές μαζί τους και η κοινή μας παρουσία σήμερα στο βάθρο αποδεικνύει πως εξακολουθώ να οδηγώ καλά στο φινάλε της καριέρας μου – αποχωρώ λοιπόν τη κατάλληλη στιγμή. Η Formula 1 είναι ένα σπορ που αγάπησα. Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν περίμενα να έχω τη καριέρα που είχα – τις απίστευτα όμορφες στιγμές, τις αναπόφευκτες δυσκολίες που όμως σε διδάσκουν. Οι καλύτερες και οι πιο έντονες αναμνήσεις, αφορούν στιγμές πίσω από το τιμόνι. Πληρωνόμουν για να οδηγώ στο όριο και απολάμβανα να το κάνω. Τελειώνω με ωραίο τρόπο τη σωστή στιγμή».



Από την πλευρά του ο αγωνιστικός διευθυντής της RBR και συνέταιρος του Γουέμπερ, στο GP2, Κρίστιαν Χόρνερ τόνισε: «Ένα απίστευτο φινάλε, όχι μόνο σε μία αξιομνημόνευτη σεζόν αλλά και στη καριέρα του Μαρκ στην F1. Ήταν όμορφο που κάναμε το 1-2 σήμερα. Για τον Mark, το να κλείσει τη καριέρα του στο βάθρο, μετά από οδήγηση με… κότσια, ήταν ότι καλύτερο. Οι προσπεράσεις του επί των Ρόσμπεργκ, Χάμιλτον, Αλόνσο απέδειξαν πως είναι μαχητής και θέλω να τον ευχαριστήσω για την ανεκτίμητη συνεισφορά του σε αυτή την ομάδα. Για τους τέσσερις τίτλους κατασκευαστών που έχουμε κατακτήσει μαζί, για όλη τη σκληρή δουλειά και τις προσπάθειες του τα τελευταία επτά χρόνια. Καθώς προχωρά σε μία νέα πρόκληση, του ευχόμαστε ότι καλύτερο για το μέλλον».









Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ Η Scarlett λάμπει και στο κινηματογραφικό φεστιβάλ του Τορόντο

Στη δεύτερη αυτή εμφάνιση η Johansson έκλεψε την παράσταση καθώς έλαμπε μέσα στο ασύμμετρο φόρεμά της, Vivienne Westwood, το οποίο είχε συνδυάσει με Roger Vivier παπούτσια και υπέροχα κοσμήματα Tiffany&Co.

Ιδιαίτερα ντροπαλή εμφανίστηκε αυτές τις μέρες η ηθοποιός Scarlett Johansson στο Τορόντο του Καναδά, στο 2013 Toronto Film Festival, καθώς οι φωτογράφοι προσπαθούσαν να εστιάσουν στο δαχτυλίδι και εκείνη αντιδρούσε κρύβοντας το χέρι της.



Η 29χρονη σταρ, η οποία πριν από λίγες μέρες ανακοίνωσε τον αρραβώνα της με τον Γάλλο φίλο της, τον 31χρονο Romain Dauriac, έχει εμφανιστεί δυο φορές μέχρι τώρα στο Τορόντο. Την πρώτη επισκέφτηκε για συνέντευξη το Variety Studio, φορώντας ένα φόρεμα Sachin+Babi, που παρέπεμπε στη δεκαετία του ‘40, και μαύρα, όχι ιδιαίτερα κομψά, παπούτσια, και τη δεύτερη στην πρεμιέρα της ταινίας της «Under the Skin», που, όπως ξέρουμε, δεν έτυχε και της καλύτερης αποδοχής στη Βενετία.



Στη δεύτερη αυτή εμφάνιση έκλεψε την παράσταση καθώς έλαμπε μέσα στο ασύμμετρο φόρεμά της, Vivienne Westwood, το οποίο είχε συνδυάσει με Roger Vivier παπούτσια και υπέροχα κοσμήματα Tiffany&Co. 



Και μπορεί η Scarlett να λάμπει λόγω της προσωπικής της ζωής, τα μίντια όμως την κατηγορούν ότι η ανακοίνωση του αρραβώνα της χρονικά μόνο τυχαία δεν είναι καθώς συνέπεσε με τις πρεμιέρες της ταινίας της σε Βενετία και Τορόντο.











Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ Πώς και γιατί μηνύθηκε ο φημισμένος Charlie Trotter;


Είναι μερικά γεγονότα σαν κι αυτό που αποδεικνύουν ότι ακόμα και τα μεγαλύτερα ταλέντα είναι ικανά να κάνουν μεγαλοαπάτες.




Ο γνωστός σεφ Charlie Trotter που εδρεύει στο Σικάγο και οπού εκεί είχε το εστιατόριο του μέχρι πριν από λίγο καιρό, μηνύθηκε τον Ιούνιο του 2012 γιατί ακριβοπούλησε σε δυο οινοσυλλέκτες ένα πελώριο μπουκάλι κρασιού (magnum) το οποίο ισχυρίστηκε πως ήταν ένα Romanee Conti του 1945 αλλά που όμως ήταν πλαστό!




Ο Bekim και η Ilir Frrokaj πλήρωσαν πάνω από $46,200 για ένα μπουκάλι το οποίο ο Trotter τους παρουσίασε ως ένα magnum Domaine de la Romanee-Conti 1945 και αυτό από την κάβα του πασίγνωστου εστιατορίου Charlie Trotter στο Σικάγο.




Το ζευγάρι έμαθε πως το μπουκάλι δεν έχει καμιά αξία μόλις πήγε να το ασφαλίσει και ένας σύμβουλος τους το δήλωσε.

Αυτός ο σύμβουλος λοιπόν (Maureen Downey), για να τεκμηριώσει την άποψή του, ταξίδεψε ως το οινοποιείο του Domaine de la Romanee-Conti όπου συναντήθηκε με τον συνιδιοκτήτη Aubert de Vellain, ο οποίος και επιβεβαίωσε πως το επιχείρημά του είναι αληθές. Πιο συγκεκριμένα τόνισε πως αυτό το magnum του 1945 δεν μπορεί να είναι αυθεντικό καθώς εκείνη τη χρονιά παρήγαγαν μονάχα μικρά μπουκάλια.




Οι συλλέκτες για την αποζημίωσή τους ζήτησαν $75,000 που είναι + $30,000 από αυτά που ξόδεψαν γι’ατή την πλαστή αγορά τους.




Ο Charlie Trotter που ήταν μόλις 53 ετών, έκλεισε για πάντα το θρυλικό εστιατόριο του δυο μήνες μετά το γεγονός, πούλησε τα συλλεκτικά κρασιά από την κάβα Τσάι του Βουνού Βόλος εστιατορίου και έκανε στροφή στην καριέρα του παύοντας να είναι σεφ.




Είναι λογικό πως αυτή η είδηση τον έκανε να ντρέπεται πλέον ως ένας από τους καλύτερους σεφ στην Αμερική.

Πολύ κρίμα! Και ήθελα να δοκιμάσω τα γευστικά του έργα τέχνης. Δεν πειράζει... πάμε γι’άλλα!




Γιάννης Πλατής (yplatis@nooz.gr)




Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ
source: http://www.protothema.gr/car-and-speed/article/331250/goueber-feugo-ti-sosti-stigmi/




Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ…
sns Link parsing error
  • 페이스북으로 보내기
  • 트위터로 보내기
  • 구글플러스로 보내기
  • 블로그 보내기
  • 텔레그램 보내기

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

이전글 다음글