subject γυναίκες σεξ Πειραιά Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ Παράσταση για τη β…

본문

Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ Θα Σταφίδα Μαύρη Αγιορείτικο Νεμέας από Κόρινθο Βόλος παίζεται όλη μέρα στα πιο Κανέλα Κεϋλάνης Βόλος κεντρικά σημεία της Αθήνας και στοχεύει να παροτρύνει τις γυναίκες - Πάπρικα (μπαχαρικό) Σταφίδα Μαύρη Αγιορείτικο Νεμέας από Κόρινθο Βόλος Γλυκιά Βόλος Φασκόμηλο Βόλος θύματα βίας να ξεπεράσουν Φουντούκια Κομοτηνής Βόλος Φουντούκια Κομοτηνής Βόλος τον φόβο τους και Δαμάσκηνο Γλυκό Γαλλίας Βόλος να  ζητήσουν βοήθεια..."

Παράσταση για τη βία κατά των γυναικών «κατεβαίνει» στους δρόμους Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ
<script></script>

Θα παίζεται όλη μέρα στα πιο κεντρικά σημεία της Αθήνας και στοχεύει να παροτρύνει τις γυναίκες - θύματα βίας να ξεπεράσουν τον φόβο τους και να  ζητήσουν βοήθεια

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Εξάλειψης της Βίας κατά των Γυναικών, η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων, με την υποστήριξη του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας, διοργανώνει μία κινητή δράση - θέατρο δρόμου, που θα πραγματοποιηθεί κατά τη διάρκεια της σημερινής ημέρας-Δευτέρα 25 Νοεμβρίου- στα πιο κεντρικά σημεία της πόλης.



Πρόκειται για τον δεκάλεπτο μονόλογο της σκηνοθέτιδας Μαριάννα Κάλμπαρη, ο οποίος βασίζεται σε αληθινές ιστορίες γυναικών που έχουν πέσει θύματα ενδοοικογενειακής βίας, σεξουαλικής παρενόχλησης, βιασμού, trafficking και άλλων μορφών βίας. Τον μονόλογο ερμηνεύει η ηθοποιός Δώρα Σαμψώνα, πλαισιωμένη από νέους εθελοντές, οι οποίοι θα μοιράζουν το ενημερωτικό υλικό της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων.



Η «βόλτα» της παράστασης- που θα επαναλαμβάνεται ανά δύο ώρες- ξεκίνησε από τις 10 το πρωί και θα ολοκληρωθεί στις 8 το βράδυ. Θα κάνει δύοστάσεις στην πλατεία Συντάγματος, (10:00 και 12:00), δύο στην πλατεία Αγίας Ειρήνης (14:00 και 16.00), μία στην πλατεία Κεραμεικού (18:00) και μία στη Στοά CityLink, στην οδό Βουκουρεστίου (20:00).



Η δράση αυτή στοχεύει στην ευαισθητοποίηση του κοινού για το τεράστιο κοινωνικό ζήτημα της καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και στην ενημέρωσή του για την ύπαρξη υποστηρικτικών δομών αντιμετώπισης της βίας. Όμως, πάνω από όλα, φιλοδοξεί να παροτρύνει τις γυναίκες - θύματα βίας να ξεπεράσουν τον φόβο τους και να μιλήσουν, να ενημερωθούν για την ύπαρξη των δομών αυτών και να απευθυνθούν εκεί, για να ζητήσουν βοήθεια.



Η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων λειτουργεί την Τηλεφωνική Γραμμή SOS 15900 για την παροχή άμεσης ψυχοκοινωνικής στήριξης και προστασίας σε γυναίκες - θύματα βίας, 24 ώρες το 24ωρο, 365 ημέρες τον χρόνο. Αποτελεί υπηρεσία πρώτης γραμμής και εντάσσεται στο ευρύτερο δίκτυο των δομών της Γραμματείας: 14 Συμβουλευτικά Κέντρα Γυναικών στις πρωτεύουσες των Περιφερειών και τον Πειραιά, 25 Συμβουλευτικά Κέντρα Γυναικών και 19 Ξενώνες για κακοποιημένες γυναίκες και τα παιδιά τους, σε συνεργασία με μεγάλους Δήμους της χώρας και 2 Ξενώνες του Εθνικού Κέντρου Κοινωνικής αλληλεγγύης.



πληροφορίες:

Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων: Δραγατσανίου 8 - Αθήνα, τηλ.: 213 1511170, 213 1511103



Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ Εν Καρπόν ΕΜΠΟΡΙΟ ΞΗΡΩΝ ΚΑΡΠΩΝ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το " Μπραζιλιάνικο Τίλιο Βόλος Καρύδι Βόλος μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ
sns Link parsing error
  • 페이스북으로 보내기
  • 트위터로 보내기
  • 구글플러스로 보내기
  • 블로그 보내기
  • 텔레그램 보내기

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

이전글 다음글