subject ΟΤΕ κατάθλιψη Πάρο Ντετέκτιβ Πρωτιά στα αντικαταθλιπτικά για την Ισλαν…

본문

Απιστία, https://www.voloslive.com/ntetektiv-apistia-kai-agonia-otan-i-amfivolia-katatroei-tin-psychi/. Ντετέκτιβ Οι κάτοικοι της Ισλανδίας καταναλώνουν τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά από οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, όπως......

Πρωτιά στα αντικαταθλιπτικά για την Ισλανδία Ντετέκτιβ Στην πρώτη επτάδα Δανία, Σουηδία, Πορτογαλία και Αγγλία




Οι κάτοικοι της Ισλανδίας καταναλώνουν τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά από οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, όπως αποδεικνύουν τα στοιχεία μιας καινούριας διεθνούς μελέτης.



Η Αγγλία κατέχει την 7η θέση συνταγογράφησης αντικαταθλιπτικών φαρμάκων στο δυτικό κόσμο, με την αναλογία το 2011 να είναι 71 δόσεις σε καθημερινή βάση για κάθε 1.000 κατοίκους.



Η αναλογία αυτή είναι σχεδόν η διπλάσια από τις 38 δόσεις φαρμάκων την ημέρα που συνταγογραφούνταν πριν από μία δεκαετία, σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης ( ΟΟΣΑ).



Πλέον εκφράζονται ανησυχίες ότι στη χώρα υπερσυνταγογραφούνται αντικαταθλιπτικά από τους γιατρούς, αναφέρει δημοσίευμα της βρετανικής MailOnline.



Παρατηρείται συγκεκριμένα μια αύξηση στη χρήση φαρμάκων που αποκαλούνται «εκλεκτικοί αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης» (SSRI), όπως το Prozac και το Seroxat. Εκφράζονται ακόμη ανησυχίες ότι ορισμένα από αυτά τα φάρμακα, ίσως συνδέονται με απόπειρες αυτοκτονίας σε χρήστες νεαρής ηλικίας.



Κάθε χρόνοΜεγάλη ΒρετανίαΒρετανία καταναλώνουν τέτοια φάρμακα.



Τα στοιχεία του ΟΟΣΑ δείχνουν ότι η Ισλανδία έχει τον υψηλότερο δείκτη συνταγογράφησης με 106 δόσεις την ημέρα για κάθε 1.000 κατοίκους το 2011, όταν η αναλογία αυτή πριν από μία δεκαετία ήταν 71 δόσεις.



Ακολουθούν η Αυστραλία, ο Καναδάς, Απιστία η Δανία, η Σουηδία και η Πορτογαλία.



Τα χαμηλότερα ποσοστά παρατηρούνται στη Χιλή και τη Νότια Κορέα.



Στη Γαλλία και τη Γερμανία η αναλογία είναι 50 συνταγογραφήσεις για κάθε 1.000 κατοίκους, Απιστία ενώ στην Ιταλία το ποσοστό πέφ ΤΕΙ στις 42 την ημέρα.



«Η έκρηξη στη χρήση αντικαταθλιπτικών στις περισσότερες χώρες είναι ένας δείκτης ότι πολλοί άνθρωποι με ελαφριάς έως βαριάς μορφής κατάθλιψη λαμβάνουν θεραπεία, κάτι που είναι καλό» ανέφερε ο Dr Mark van Ommeren, από το τμήμα ψυχικής υγείας και κατάχρησης ουσιών του Παγκόσμιου Οργανισμού υγείας (ΠΟΥ).



«Το αρνητικό, ωστόσο, είναι ότι πολλοί λαμβάνουν αντικαταθλιπτικά ενώ δε θα έπρεπε. Οι γιατροί και οι πάροχοι υγειονομικής περίθαλψης θα πρέπει να αναγνωρίζουν ποιοι πάσχουν από κατάθλιψη και χρειάζονται τα αντικαταθλιπτικά και ποιοι θεωρούνται ελαφριά περιστατικά και δεν χρειάζεται να λάβουν φαρμακευτική αγωγή» πρόσθεσε.



Τα στοιχεία του ΟΟΣΑ περιέχονται στην έκθεση Health at a Glance 2013 που δόθηκε στη δημοσιότητα πρόσφατα.



Ντετέκτιβ Ντετέκτιβ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, Ντετέκτιβ μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, ιδιωτικού ντετέκτιβ για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, Απιστία μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, Απιστία ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ
sns Link parsing error
  • 페이스북으로 보내기
  • 트위터로 보내기
  • 구글플러스로 보내기
  • 블로그 보내기
  • 텔레그램 보내기

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

이전글 다음글