subject Ιαπωνία Μαλαισία Ευρώπη ΤΖΑΚΙΑ ΒΟΛΟΣ Οι 2.820 ημέρες του Μάσα στη Ferr…

본문

ΤΖΑΚΙΑ ΒΟΛΟΣ Το γκραν πρι της Βραζιλίας εκτός από το ότι σηματοδότησε το τέλος του φετινού πρωταθλήματος της Formula 1, σηματοδότησε και......

Οι 2.820 ημέρες του Μάσα στη Ferrari ΤΖΑΚΙΑ ΒΟΛΟΣ Γύρισε σελίδα στην καριέρα του, από του χρόνου θα οδηγεί για λογαριασμό της Williams
ΒραζιλίαΒραζιλίας εκτός από το ότι σηματοδότησε το τέλος του φετινού πρωταθλήματος της Formula 1, σηματοδότησε και το τέλος της καριέρας του Φελίπε Μάσα στη Ferrari μετά από οχτώ χρόνια.



Ο Βραζιλιάνος οδήγησε για πρώτη φορά το μονοθέσιο της σκουντερία το 2006, όπου και αντικατέστησε τον Ρούμπενς Μπαρικέλο.



Ο Μάσα το 2008 έφτασε πολύ κοντά στον τίτλο -μάλιστα για λίγο τον κράτησε- ωστόσο είδε τον Χάμιλτον να στέφεται πρωταθλητής και εκείνος να μένει στη δεύτερη θέση.



Το 2009 είναι ορόσημο στην καριέρα του, καθώς μετά τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του στην Ουγγαρία, δεν κατάφερε ποτέ να βρει τον ρυθμό που είχε πριν.



Ο Βραζιλιάνος τραυματίστηκε στο κεφάλι, όταν ένα αντικείμενο, το οποίο είχε φύγει από το μονοθέσιο του Μπαρικέλο, έσπασε το κράνος και τον χτύπησε.



Από εκεί και έπειτα αρκέστηκε σε υποτονικές σεζόν με την αυλαία του πρωταθλήματος να τον βρίσκει από έκτο μέχρι όγδοο.



Οι αριθμοί του Μάσα στη Ferrari



-11 νίκες: Τρεις στην Τουρκία, δύο στο Μπαχρέιν και Βραζιλία και από μία σε Γαλλία, ανταλλακτικα για τζακια σκιαθος Ισπανία, ευρώπη και Βέλγιο



-14 ταχύτεροι γύροι: Δύο στην Ισπανία, ευρώπη και Ουγγαρία και από έναν σε Μπαχρέιν, Γαλλία, Βέλγιο, Κίνα, Ιαπωνία, Μονακό και Αυστραλία.



-15 πολ ποζίσιον: Τρεις στην Τουρκία και Βραζιλία, δύο στη Μαλαισία και από μία σε Ιαπωνία, Μπαχρέιν, Ισπανία, Γαλλία, Μονακό και Σιγκαπούρη.



-36 πλασαρίσματα στο βάθρο: Εκτός από τις 11 νίκες, έχει πλασαριστεί δώδεκά φορές στη δεύτερη θέση και δεκατρείς τρίτος.



-102 φορές έχει τερματίσει στους βαθμούς



-139 εκκινήσεις



-Για 885 γύρους οδηγούσε την κούρσα σε γκραν πρι



-Έχει ολοκληρώσει 7.928 γύρους



-Έχει συνολικά διανύσει 4.268,844 χιλιόμετρα, οδηγώντας την κούρσα



-Kαι συνολικά έχει τρέξει 39,705,012 χιλιόμετρα πίσω από το τιμόνι της Ferrari



Πλασαρίσματα



2006: 3ος

2007: 4ος

2008: 2ος

2009: 11ος

2010:6ος

2011:6ος

2012:7ος

2013: 8ος



Πηγή: sport-fm.gr



ΤΖΑΚΙΑ ΒΟΛΟΣ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς βουρτσα για καθαρισμο τζακιου βολος στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, πορτα ενεργειακου τζακιου πηλιο δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ
sns Link parsing error
  • 페이스북으로 보내기
  • 트위터로 보내기
  • 구글플러스로 보내기
  • 블로그 보내기
  • 텔레그램 보내기

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

이전글 다음글